guminyomás mérés

Szerezd meg végre a jogosítványod és ismerkedj meg az autós világgal

Az első jogosítvány kiváltása olyan, mint egy varázskulcs egy új világ kapujához. A kezünkbe kerül a lehetőség, hogy szabadon mozogjunk, zenét bömböltessünk, benzinkúton kávézzunk, és persze büszkén leparkoljunk a buli helyszínén. De ahogy minden kalandnál, itt is van egy kevésbé látványos, de annál fontosabb része a történetnek: meg kell ismerkedni az autóval belülről is, nem csak vezetni, hanem érteni is kell hozzá egy kicsit.

Ne csak vezess, értsd is, mi történik!

Debrecen autósiskola kínálata elég nagy, ha ott tanulsz vezetni, akkor fontos, hogy olyan oktatód legyen aki ilyen téren is bevezet az autózás világába. Az első autód lehet régi, új, kicsi, nagy, piros vagy rozsdaszínű, egy dolog viszont biztos: nem használati tárgy, hanem társ lesz, és ha figyelsz rá, ő is figyel rád. De ehhez neked kell kezdeni az ismerkedést.

Hogyan nyílik a motorháztető?

Ez az a kérdés, amit sokan csak akkor tesznek fel, amikor már füstöl a motor vagy villog a hűtőfolyadék ikon. Ne ekkor ismerkedj a motorháztető kinyitásával. Nézd meg előre: a bal lábnál vagy a vezetőoldali ajtó alatt általában van egy kis kar, amit meghúzva kattan egyet az eleje. Aztán a hűtőrács környékén egy reteszt kell kitapogatni és voilá, már látod is az autó lelkét.

Olaj, hűtőfolyadék, ablakmosó ezek nem csak a műszaki résznél használt fogalmak!

Igen, ezeket ellenőrizni is kell néha, nem csak tankolni. A motorolaj szintjét egy pálcával lehet megnézni, a hűtőfolyadék tartályán van minimum-maximum jelzés, és az ablakmosót se akkor akarjuk újratölteni, amikor már alig látunk valamit az autópályán. Nem baj, ha nem szerelő vagy, attól még legyél egy kicsit kíváncsi.

Ülj be, és fedezd fel mit tud az autód!

Az ülésmagasság, a kormány dőlésszöge, a tükrök állása, ezek nem luxusbeállítások, hanem a biztonságos vezetés alapjai. Ülj be, csukd be az ajtót, és nézd végig: elérsz mindent kényelmesen? Látod a műszerfalat? Nem tükröződik zavaróan a hátsó ablak? Ezeken lehet állítani, és igenis szabad próbálgatni, ettől lesz a vezetés élmény, nem nyűg.

Tartozékok: amit nem használunk minden nap, de amikor kell, akkor életet is menthetnek. Az alaptartozékok közé tartozik:

  • pótkerék vagy defekttűrő javítókészlet,
  • kerékkulcs és emelő,
  • láthatósági mellény,
  • elakadásjelző háromszög,
  • elsősegélydoboz (és nem lejárt szavatosságú).

És ha már itt tartunk: tanuld meg, hogyan kell kereket cserélni. Nem baj, ha csak elméletben, de legyen egy képed róla. Egy defektnél nem az a legnagyobb para, hogy kilyukadt a gumi, hanem ha ott állsz tanácstalanul egy lejtős földúton, miközben a többiek már grilleznek a tónál.

Mi mit jelent a műszerfalon?

Az újabb autók már elképesztően sokat villognak, de nem minden jelzéstől kell megijedned. A piros ikonokat viszont sose hagyd figyelmen kívül! Ismerkedj meg az alapjelzésekkel: olajnyomás, akkumulátor, fékhiba, motorhiba. Nem kell fejből tudni mindet, de legyen nálad a használati útmutató, vagy legalább egy app, ami segít.

Egy kis lelki tuning is kell, ne félj kérdezni!

Tudod, mi a legokosabb dolog, amit egy friss jogosítványos tehet? Kérdez. Szerelőtől, apától, baráttól, YouTube-tól, fórumtól, nem ciki, sőt! Minden kérdés, amit most felteszel, egy jövőbeni stresszhelyzetet spórol meg. A neonautosiskola.hu oldalon rengeteg hasznos információt találsz, ha most kezdenéd a tanfolyamot, de utána is lesznek kérdéseid, bátran tedd fel őket, akinek úgy érzed, hogy érdemes.